Teoreticky bychom si mohli myslet, že rozhodnutí o totální škodě by mělo ukončit technický život auta. Jednoduše řečeno, po prohlášení totální škody by auto mělo jít na vrakoviště. To se však vždy nestává. Auta po totální škodě se objevují na trhu k prodeji.
Proto se vyplatí využít službu Crash Status. Můžete si zdarma ověřit auto podle jeho VIN a zjistit, zda má záznamy o nějakých škodách. Můžete si také zjistit jejich odhadovanou hodnotu od pojišťovny.
Co je totální škoda?
Totální škoda je termín používaný pojišťovnami. Důležitá poznámka: neexistuje právní definice pojmu totální škoda.
Kdy dochází k totální škodě? Když pojišťovna po prohlídce vozidla konstatuje, že jeho oprava není ekonomicky výhodná.
- Pokud má řidič pojištění a jiný řidič (viník) poškodí jeho auto při nehodě nebo při parkování, může být totální škoda prohlášena v případě, že náklady na opravu přesáhnou 100 % hodnoty vozidla.
Totální škoda může být prohlášena po poškození auta při nehodě, kolizi, vichřici, požáru, vandalismu nebo povodni.
Je rozhodnutí o totální škodě skutečným důkazem, že auto je na odpis?
Existují výjimky, a to poměrně časté.
Například elektromobil. Při bočním nárazu může dojít k poškození trakční baterie. Oprava karoserie, laku a instalace nové baterie by obnovily plnou funkčnost auta, ale ekonomicky by se to nevyplatilo. Například dvouletý elektromobil může mít hodnotu 30 000 eur, zatímco výměna baterie stojí 25 000 eur.
Další příklad: několik let staré prémiové auto z Asie, jehož přední část byla poškozena při nehodě. Jen výměna dvou LED světlometů by stála více než 7 000 eur. Přičteme-li k tomu náklady na výměnu hlavových systémů tempomatu, systému varování před kolizí (několik tisíc eur), chladiče, kondenzátoru klimatizace, vyhřívaného předního skla (několik tisíc eur) a částí karoserie, mohou se náklady na opravu nebezpečně přiblížit hranici neekonomičnosti.
Ve většině případů však prohlášení o totální škodě fakticky znamená, že auto je na odpis. U auta staršího 10 let mohou jen náklady na repasi airbagů a opravy ostatních částí překročit jeho hodnotu. Někdy jsou škody po nehodě tak rozsáhlé, že nelze obnovit funkčnost vozidla. To platí i pro vozidla zatopená při povodních, zejména elektrická.
Proč auto po totální škodě míří do prodeje?
Auto, které není opravitelné, by mělo skončit na vrakovišti.
A co auta, která lze opravit, přestože se to podle pojišťovny nevyplatí?
Majitel vozu má právo auto opravit nebo ho odevzdat pojišťovně.
V západní Evropě a USA existují speciální platformy přístupné pouze podnikatelům, například autoservisům nebo prodejcům aut. Tyto platformy umožňují nákup aut po nehodě, povodni, hurikánu, poškozených při krádeži atd. za velmi atraktivní ceny.
Pojišťovna označila opravu vozidla za nerentabilní. Proč si obchodník myslí něco jiného?
Pojišťovna využívá služeb profesionálních automobilových znalců. Tito specialisté najdou všechny závady, které auto utrpělo během události, například nehody, a poté vypočítají náklady na obnovení plné použitelnosti a bezpečnosti vozidla.
Nesolidní prodejce ale nemusí obnovit plnou použitelnost a bezpečnost vozidla. Místo toho zamaskuje poškození vozu, aby ho rychle připravil na prodej.
Jak zjistit, zda mělo auto totální škodu?
Především si zdarma zkontrolujte auto podle VIN na našem portálu. Stačí zadat VIN číslo do našeho vyhledávače. Během krátké chvíle dostanete odpověď, zda jsou u daného auta zaznamenány nějaké škody. Pokud ano, může to znamenat, že auto bylo účastníkem nehody, poškozeno povodní nebo dokonce bylo u něj rozhodnuto o totální škodě.
Zakupte si placenou zprávu a dozvíte se, o jakou škodu se jednalo a jaká byla její hodnota. Zjistíte také, ve které zemi byla škoda nahlášena.
Crash Status vznikl, aby pomáhal všem, kteří chtějí koupit ojeté auto.